Činnost

Naším cílem je, aby se pohybová aktivita a sport staly součástí zdravého a aktivního životního stylu osob s postižením. Pracujeme systematicky zejména s dětmi a mládeží. Hlavní činností jsou plavecké pohybové aktivity a sport pro osoby s postižením a to na všech úrovních od rekreační, kondiční až po vrcholovou. Zásadní je na všech úrovních aspekt rehabilitační. Sdružujeme přibližně 80 aktivních plavců s postižením, z nichž až 45 se pravidelně účastní závodů. Plaveckou výuku realizujeme s týmem dobrovolníků, kteří umožňují individualizovat výuku a pracovat v tandemech instruktor-plavec. Sami také každý rok pořádáme jeden z největších českých závodů a tím je Mistrovství České republiky v para plavání. Kromě plavecké výuky pořádáme volnočasové aktivity, jako je bowlingová liga, ples či tradiční opékání špekáčků.

Historie

Klub vznikl v roce 2000 a založení bylo iniciováno KONTAKTEM bB, který při svých střediscích podporoval vznik sportovních klubů s regionální působností orientovaných více na sportovní program pro osoby s postižením. Hlavní zakladatelskou osobností brněnského programu je Roman "Doudy" Vojáček, který byl dlouholetým předsedou klubu. Specifickou podobu klubu i brněnskému plavná vetkly dvě dlouholeté pracovnice střediska Brno KONTAKTU bB: Jana Čevelová (Nastoupilová) a Iva Tesařová. SK KONTAKT BRNO z. s. se dodnes k tomuto původu hlásí, úzce spolupracujeme s Plaveckou akademií bez bariér KONTAKTU bB.

V době založení klubu tvořili většinu jeho členů plavci v dětském věku. Dnes již tyto děti odrůstají dětským střevíčkům, přechází mezi juniory a dospělé a potěšitelné je, že díky bohaté a atraktivní činnosti v Brně se dětský prostor plní novými adepty. Největšího úspěchu v dosavadní historii klubu dosáhla plavkyně Petra Hrabinová, která se zúčastnila Letních paralympijských her v Aténách 2004 a MS v Durbanu 2006 a na obou závodech plavala finále prsařské stovky. V současné době mezi nejlepší plavce patří Dominika Míčková, která se pravidelně umisťuje na vysokých příčkách Českého poháru. Dominika Míčková spolu s Jaroslavem Mrkosem reprezentovali brněnský klub na posledním ME v portugalském Funchalu, kde se Dominika dostala do finále na dvoustovce volným způsobem.

Předsedou klubu je Jan Drobný, našim nynějším pověřeným předsedou je Jan Sommer. Druhá pracovnice klubu je Kateřina Chalupová. Na chodu klubu se členstvím ve zvolených orgánech podílejí plavci klubu a jejich rodiče.

SK KONTAKT BRNO je členem Českého svazu tělesně postižených sportovců a dále je členem Brněnského tělovýchovného sdružení, který je regionálním zástupcem České unie sportu.