Činnost

Naším cílem je, aby se pohybová aktivita a sport staly součástí zdravého a aktivního životního stylu osob s postižením. Pracujeme systematicky zejména s dětmi a mládeží. Hlavní činností jsou plavecké pohybové aktivity a sport pro osoby s postižením a to na všech úrovních od rekreační, kondiční až po vrcholovou. Zásadní je na všech úrovních aspekt rehabilitační. Sdružujeme přibližně 80 aktivních plavců s postižením, z nichž až 45 se pravidelně účastní závodů. Plaveckou výuku realizujeme s týmem dobrovolníků, kteří umožňují individualizovat výuku a pracovat v tandemech instruktor-plavec. Sami také každý rok pořádáme jeden z největších českých závodů a tím je Mistrovství České republiky v para plavání. Kromě plavecké výuky pořádáme volnočasové aktivity, jako je bowlingová liga, ples či tradiční opékání špekáčků.

Historie

Klub vznikl v roce 2000 a založení bylo iniciováno KONTAKTEM bB, který při svých střediscích podporoval vznik sportovních klubů s regionální působností orientovaných více na sportovní program pro osoby s postižením. Hlavní zakladatelskou osobností brněnského programu je Roman "Doudy" Vojáček, který byl dlouholetým předsedou klubu. Specifickou podobu klubu i brněnskému plavání vetkly dvě dlouholeté pracovnice střediska Brno KONTAKTU bB: Jana Čevelová (Nastoupilová) a Iva Tesařová. SK KONTAKT BRNO z. s. se dodnes k tomuto původu hlásí, úzce spolupracujeme s Plaveckou akademií bez bariér KONTAKTU bB.

V době založení klubu tvořili většinu jeho členů plavci v dětském věku. Dnes již tyto děti odrůstají dětským střevíčkům, přechází mezi juniory a dospělé a potěšitelné je, že díky bohaté a atraktivní činnosti v Brně se dětský prostor plní novými adepty. Největšího úspěchu v dosavadní historii klubu dosáhla plavkyně Petra Hrabinová, která se zúčastnila Letních paralympijských her v Aténách 2004 a MS v Durbanu 2006 a na obou závodech plavala finále prsařské stovky. V současné době mezi nejlepší plavce patří Dominika Míčková, která se pravidelně umisťuje na medialových příčkách nejen v Česko-slovenském poháru, ale získala také stříbro v prsařské 50 m trati na ME v Dublinu 2016 a v roce 2021 se účastnila odložených paralympijských her v Tokiu. 

Předsedou klubu je Jan Drobný, našim nynějším pověřeným předsedou je Jan Sommer. Druhou pracovnicí klubu je Kateřina Chalupová a nově také výše zmíněná Dominika Míčková. Na chodu klubu se členstvím ve zvolených orgánech podílejí také další plavci klubu a jejich rodiče.

SK KONTAKT BRNO je členem Českého PARA sportu a zároveň je také začleněn do Brněnského tělovýchovného sdružení, který je regionálním zástupcem České unie sportu.